KAZ ETİ YEMEKLERİ

        
 
 KAZ CİĞERİ SOTE
 
Yapılışı:
Kaz ciğeri haşlanıp süzülür ve doğranır, tencereye bir kaşık tereyağı ,üzerine soğan ve sarımsaklar doğranır, kuvvetli ateşte tahta kaşıkla çevrilir, soğanlar iyice pembe olunca, kaz ciğer eklenir ve üzerine un, biber,kekik ve baharat serpilerek 5-6 dakika karıştırılır. Ciğerleri kapsayıncaya haşlama suyu (süzülmüş) ve yarım kadeh sirke eklenerek kaz ciğeri orta ateşte pişirilmeye bırakılır. Su çekildikçe yine süzülmüş su ile sulandırılır, iyice pişince kıyılmış maydanoz katılır. Bir kekik veya maydanoz (bir çeşit ot suyu da olabilir) suyu ile iki yumurta çırpılır ve karıştıra karıştıra kaz ciğeri soteye sindirilir ve ateşten indirilir.
 
     

 

 

PATATESLİ KAZ ETİ

Malzemeler4-5 parça Kaz eti, 1,5 su bardağı su 3 büyük patates bir tutam tuz Yapılışı: Kaz Eti iyice yıkanır 1,5 su bardağı kadar su ile birlikte Tencereye konarak kaynamaya bırakılır. birlikte servis yapılır. Afiyet olsun. 

        

 

 BULGUR PİLAVILI KAZ ETİ 

Nasıl pişirilir?

 

1 gün öncesinden dondurucudan çıkarılan tüm kaz eti ni tamamen açılınca sığabileceği büyük ve derin bir tencere ye alıp yarısına kadar su ekleyip en az 1,5 saat kaz etini hafif ateşte pişmeye bırakıyorsunuz. 
Kaz eti ni Haşladıktan sonra bir fırın tepsisine alıyoruz ve önceden 200 derecede ısıttığımız fırına veriyoruz.Sadece derisi kızaran kadar tutuyoruz.
Kaz kızarırken bu arada kendi suyunda hemen pilavı  hazırlıyorsunuz Kaynayan kaz suyunun içine su bulgurların üzerinde kalacak şekilde bulgur ekliyoruz ve bu haliyle pişmeye bırakıyoruz.
Aslında bulgur bir nevi kaz suyunda haşlanmış gibi oluyor.Ama orjinali Yöresel yapılma şekli de böyledir 
 Afiyet olsun     

 

 
 
FIRINDA KAZ ETİ 
 
Kullanılacak malzeme: 
1 kaz palaz, 
2 baş soğan
3 diş sarımsak, 
2 havuç, 
7 çorba kaşığı sadeyağ, 
2 demet maydanoz, 
1 bardak su, yeteri kadar tuz.
 

Buzdolabında  3 – 4 gün dinlendirilmiş KAZ ETİ içine temizlenmiş ve yıkanmış iki demet maydanozu koyduktan sonra ayaklarını arkaya geçirip bağlamalı ve geniş – yayvan bir toprak tencereye (güvece) oturtmalı.

Dörde bölünmüş soğanlarla üstü kazındıktan sonra ikişer parmak eninde yuvarlak dilimlere doğranmış havuçları, sarımsaklarla birlikte kazın çevresine yaymalı.sonra sadeyağı ve bir bardak suyu da katmalı ve güvecin ağzını örtüp bunu orta ısılı bir ateşe oturtmalı. 
Tenceredeki su kaynamaya başlayınca bunu ateşten almalı ve kapağı örtülü olarak kızgınca bir fırına sürmeli. Vakit vakit kazı çevirerek iyice yumuşayıncaya kadar pişirmeli. Güveçteki su biter de KAZ ETİ iyice yumuşamazsa yeteri kadar sıcak su katmalı. 
Kaz iyice yumuşayıp pişince güvecin kapağını kaldırmalı ve vakit vakit kaptaki yağlı sudan kaşık kaşık alıp kazın üstüne dökerek bu kümes hayvanının dört bir yanını nar gibi kızartmalı (kazı kızartırken önce bir yanını nar gibi yapmalı. Sonra öbür yanını çevirerek bu yanını da nar gibi kızartmalı). 
KAZ ETİ  kızarınca güveci fırından çıkarmalı ve isteğe göre ya tüm olarak veya parçalara bölerek servis tabağına koymalı Güveç tekileri de tahta kaşıkla iyice ezdikten sonra ince delikli bir süzgeçten geçirmeli ve gene isteğe göre ya KAZ ETİ parçalarının üstüne dökmeli veya salça kâsesine boşaltıp kazla birlikte servis yapmalı.

Afiyet olsun.kars kaz eti- kaz eti

KAZ ETİ TİRİDİ

1 Kg ince bulgur
1Kg Tirit ekmeği( Yufka)
1Kg kaz eti
½ Kg kaz yağı Yeterince tuz

 Kaz etinin yağlı kısmı ayrıldıktan sonra  haşlanır, ayrılan kaz yağı küçük küçük doğranarak eritilir. Eritilen yağ ile üçgen şeklinde kesilen tirit ekmeği (yufka ) yağlanır, daha sonra haşlama suyuyla bulgur pilavı yapılır. Didiklenen kaz eti bulgur pilavının üzerine dökülerek, yağlanan tirit ekmeği banılarak yenir.